Złomowanie czy sprzedaż starego auta – co się bardziej opłaca?
Data publikacji 23 września 2022
Kupno nowego samochodu wiąże się zwykle z chęcią sprzedaży poprzedniego pojazdu. Gdy samochód jest stary i dość często się psuje, jego właściciel ma zwykle dylemat, co zrobić w tej sytuacji – sprzedać auto poprzez ogłoszenie czy może je zezłomować? Która opcja jest korzystniejsza i co warto wiedzieć przed złomowaniem auta?
Kiedy sprzedaż używanego samochodu jest korzystniejsza niż złomowanie?
Na sprzedaż używanego auta warto się zdecydować przede wszystkim wtedy gdy:
- jego potencjalna wartość transakcyjna jest znacznie wyższa niż 1000 zł
- auto jest sprawne i nadaje się do dalszej odsprzedaży jako takie
- właściciel pojazdu ma czas na znalezienie kupca i sfinalizowanie transakcji.
Internet bardzo ułatwia sprzedaż auta – dostępność popularnych serwisów ogłoszeniowych czy nawet lokalnych portali informacyjnych to duże udogodnienie dla osoby, która chce maksymalnie uprościć procedurę pozbycia się samochodu. W przypadku wyjątkowo atrakcyjnych ofert zyskowną sprzedaż można przeprowadzić nawet w kilkanaście do kilkudziesięciu godzin od wystawienia ogłoszenia. Takie transakcje w segmencie aut używanych o niskiej wartości to jednak wyjątki.
Kiedy warto rozważyć zezłomowanie auta?
Sprzedaż używanego auta w Polsce to temat-rzeka. Krążą wręcz legendy o irytujących kupujących, którzy dzwonią w sprawie ogłoszenia o sprzedaży i mają w związku z nim szereg pytań. Gdy cena transakcyjna auta wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy, jest to w pełni zrozumiałe. Jednak gdy właściciel chce sprzedać 30-letni samochód w cenie kompletu dobrych opon, codzienne tracenie czasu na bezowocną korespondencję i przyjmowanie tuzinów oglądających może okazać się kłopotliwe.
Dodatkowo dochodzi kwestia odpowiedzialności prawnej – co jeśli okaże się, że auto posiadało jakieś wady, które wyjdą na jaw po tym, gdy samochód zmieni właściciela? Nowy nabywca może wystąpić z roszczeniami wobec sprzedającego, nawet jeśli ten jest osobą prywatną. To zrozumiałe, że osoba, która ma do sprzedania stare auto w nie najlepszym stanie, woli oszczędzić sobie kłopotów i rezygnuje ze sprzedaży na rzecz zezłomowania pojazdu. W takim przypadku właściwym kierunkiem jest stacja demontażu pojazdów, czyli legalny, ekologiczny i bezpieczny sposób na zezłomowanie auta.
Ja legalnie zezłomować auto?
Stacja demontażu pojazdów to właściwy wybór dla każdego, kto chce szybko otrzymać za swój samochód żywą gotówkę. Ostateczna kwota, jaką właściciel otrzyma za auto, zależna jest od masy pojazdu widniejącej w dowodzie. Na miejscu sprawdzana jest zgodność zadeklarowanej masy auta z tą rzeczywistą – jeśli auto okaże się lżejsze, może to negatywnie wpłynąć na cenę transakcyjną. SDP jest zdecydowanie lepszą opcją niż nielegalne złomowiska, które nie dają sprzedającemu gwarancji, że auto zostanie przerejestrowane i nie posłuży w jakichś nielegalnych celach.
Jak oszacować potencjalną wartość auta na złomie?
W tym celu można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów, które umożliwiają obliczenie przeciętnej wartości złomowanego auta. Równie dobrze można zadzwonić do najbliższego punktu SDP, który udzieli zainteresowanemu wyczerpujących informacji. Osoby, które rozważają zezłomowanie auta w Krakowie lub Przeworsku, mogą wypełnić formularz na stronie https://impresja.auto.pl, co umożliwi precyzyjne określenie wartości auta na złomie. W ten sposób można podjąć najlepszą decyzję co do tego, co będzie bardziej opłacalne – sprzedaż czy jednak złomowanie.