Ćwiczenia na krzywe plecy
Data publikacji 30 stycznia 2021
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna przy jakichkolwiek problemach z kręgosłupem. Oczywiście ta aktywność powinna być indywidualnie dobrana do danego człowieka, biorąc pod uwagę jego dolegliwości, dotychczasową historię leczenia i obecny stan zdrowia.
Podejście pacjenta
Nie ma chyba człowieka, który miałby kręgosłup w idealnym stanie. Na stan kręgosłupa składa się przecież doświadczenie całego życia. Niektórzy mają pracę siedzącą, co wcale nie jest dobre dla organizmu. Tak naprawdę każda praca w wymuszonej pozycji w mniejszym lub większym stopniu niszczy kręgosłup. Również ludzie ciężko pracujący fizycznie bardzo często muszą korzystać z leków przeciwbólowych albo rehabilitacji, ponieważ ich kręgosłup jest w złym stanie. Jeżeli problem zostanie uchwycony na wczesnym etapie, można jeszcze rozwiązać go poprzez odpowiednie ćwiczenia i współpracę z fizjoterapeutą. Czasami jednak zostaje już tylko operacja. Lekarz powinien wskazać pacjentowi najlepsze możliwości wyjścia z danych problemów. Niezbędna jest oczywiście współpraca pacjenta, nie może on ukrywać swoich dolegliwości, bagatelizować ich i udawać, że ćwiczy, jeżeli nie ćwiczy. Szczerość ze strony pacjenta jest bardzo ważna w kontaktach z lekarzem i fizjoterapeutą. Rehabilitacja nie może być poprawnie przeprowadzona, jeżeli pacjent nie będzie ćwiczył w domu tego, co zalecił fizjoterapeuta. Dlatego też należy ściśle trzymać się jego wskazań. Jest to osoba wykształcona i wykwalifikowana, aby pomagać ludziom.
Wsparcie specjalisty
Ćwiczenia na krzywe plecy są bardzo różne. Warto uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy takimi ćwiczeniami wykonywanymi na własną rękę. Zdecydowanie warto przynajmniej na początku ćwiczyć pod okiem dobrego fizjoterapeuty. Taka osoba będzie w stanie skorygować złą postawę podczas ćwiczeń i pokazać pacjentowi, jak ćwiczyć we właściwy sposób. Czasami nawet jeden zły ruch może powodować nasilenie dolegliwości. Wtedy ćwiczenia, zamiast pomóc, zaszkodzą. Pacjent może mieć nieuzasadnione pretensje do specjalisty. Dlatego też warto ćwiczyć pod nadzorem, przynajmniej na początku. Specjalista dokładnie obserwuje każdy ruch swojego pacjenta i na bieżąco koryguje jego postawę. Poradnia bólu pleców to doskonałe miejsce, aby zmierzyć się ze swoimi dolegliwościami. Bardzo często takie miejsca znajdują się przy poradniach ortopedycznych. Czasami ludzie mają dylemat gdzie najpierw się udać. Czy ma to być lekarz ortopeda czy fizjoterapeuta. Tylko i wyłącznie lekarz ortopeda ma możliwość skierować pacjenta na RTG, wydaje się zatem, że dobry pomysłem jest pójście najpierw do lekarza, aby dokładnie zdiagnozować jaki jest problem. Wtedy też fizjoterapeuta będzie miał łatwiejsze zadanie.