Nietrzeźwy kierowca a kwestie prawne – bezpieczeństwo na drodze
Data publikacji 12 marca 2021Problem nietrzeźwych kierowców jest omawiany każdego roku. Szczególnie w okolicach większych wydarzeń i świąt dużo mówi się na temat bezpieczeństwa na drodze. Przestrzega się ludzi i namawia do zachowania rozwagi. Jednak wciąż z roku na rok rośnie liczba nietrzeźwych kierowców oraz liczba wypadków z ich udziałem. Dlaczego wciąż tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia? W naszym artykule przyjrzymy się kwestią prawnym oraz grożącym nietrzeźwym kierowcom konsekwencjom. Zapoznanie się z kodeksem powinno skłonić do refleksji i zastanowienia się, czy naprawdę warto ryzykować swoje życie, a przede wszystkim innych uczestników ruchu.
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu – konsekwencje prawne
Kwestie konsekwencji prawnych za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu reguluje Kodeks Karny. Jest tam jasno określone, że kierując pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających podlega się karze ograniczenia wolności do 2 lat. Co dokładnie oznacza stwierdzenie pojazd mechaniczny? Odnosi się ono do wszystkich pojazdów wyposażonych w silnik. Są więc to samochody, maszyny rolnicze, motory, motocykle, motorowery itp. Do grona zaliczają się także hulajnogi elektryczne, które w obecnych czasach są bardzo popularne. Wiele osób zostaje zatrzymanych w stanie nietrzeźwości na tym właśnie pojeździe. Zwykle kończy się to ukaraniem mandatem, ale w skrajnych przypadkach sprawa może zostać potraktowana dużo surowiej. Wtedy adwokat może okazać się koniecznością.
Co oznacza stwierdzenie „w stanie nietrzeźwości”?
Warto przybliżyć i rozjaśnić, co dokładnie oznacza stwierdzenie: w stanie nietrzeźwości. Odnosi się ono do zawartości alkoholu we krwi człowieka. Kierowca może mieć do 0,5 promila – jest to dopuszczalna ilość. Zawartość alkoholu można także zbadać poprzez alkomat przez wydychane powietrze. Wtedy w 1 dm3 wydychanego powietrza nie można mieć więcej, niż 0,25 mg alkoholu. Zajmijmy się także stwierdzeniem „środki odurzające”. Są to substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. Do grupy tej należą takie środki, jak amfetamina, kokaina, mefedron, metadon itp. Wszystkie substancje są określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak sąd zwykle uznaje także inne środki, które wpływają na obniżenie sprawności kierowania pojazdem, za odurzające. Dlatego każdy powinien sprawdzać także np. zażywane lekarstwa, czy nie wpływają na jego koncentrację i czas reakcji.
Bezpieczeństwo na drodze – jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie!
Bycie kierowcą to nie tylko umiejętność prowadzenia samochodu i znajomość zasad ruchu drogowego. Bycie kierowcą to przede wszystkim odpowiedzialność i rozwaga. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć świadomość, że jego decyzje wpływają nie tylko na niego samego, ale także na innych kierowców, pieszych czy rowerzystów. Dlatego też wsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu jest nie tylko zagrożeniem dla nas samych. To przede wszystkim zagrożenie dla innych. Nie warto ryzykować własnego i cudzego życia – bądź odpowiedzialny.